Alzheimer Hastalığı’ndan Korunmak Mümkün mü?

Alzheimer Foto 2
Alzheimer Foto 2

Bornova Rotary Kulübü Alzheimer Hastalığı konusundaki bilincin ve dayanışmanın geliştirilmesi amacına yönelik olarak belirlenen 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nil Tekin’i konuk etti. “Alzheimer Hastalığı’ndan Korunmak Mümkün mü?” konulu sunumuyla Nil Tekin hastalığın belirtilerini ve yıkıcı etkilerinden korunma yöntemlerini anlattı.

Bornova Rotary Kulübü “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü” nedeniyle beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi durum olarak adlandırılan Alzheimer hastalığının önemine ilişkin bir toplantı düzenledi. Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nil Tekin’in konuk olduğu toplantıda, nörolojik bir hastalık olan Alzheimer’ın aynı zamanda en yaygın görülen demans türü olduğu da anlatıldı.

Alzheimer Hastalığından Korunmak Mümkün Müdür?

Alzheimer Hastalığından korunmanın mümkün olabileceği konusunda bilgiler veren Doç. Dr. Nil Tekin, “Bunama ya da demans, günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer Hastalığı en sık görülen tipidir. Yalnızca hastayı değil tüm aileyi ve bakım verenleri etkiler. Bakım yükü nedeniyle aile ve toplum üzerinde psikolojik ve ekonomik boyutları ağırdır.” diye konuştu.

Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi Alzheimer Hastalığı’nda da risk faktörlerinin değerlendirilmesi ile önleyici hizmetlerin giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Tekin, “Kalbimizi nasıl koruyorsak beynimizi de öyle koruyabiliriz.  Sağlıklı ve aktif yaşamanın gereklilikleri bu konuda yol gösterici olacaktır. Fiziksel Egzersiz, zihinsel egzersiz, Akdeniz tipi beslenme, yeterli uyku yanında yeni bilgilerin öğrenilmeye devam edilmesi ve sosyal ilişkilerin korunması önerilmektedir.” şeklinde konuştu.

Bornova Rotary Kulübü Başkanı Hakan Örnekoğlu ise, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde hastalığın belirtileri ve korunma yöntemleri ile ilgili çok değerli bilgiler paylaşan konuğa teşekkür ederek adına Ege Orman Vakfı’ndan fidan bağışında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın