BioNTech Aşısında Uygulama Karmaşası

kk 3
kk 3

Devlet Hastanelerimiz, Aile Sağlığı Merkezlerimiz tarafından yapılan aşılama hizmetlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından son gelen talimatla aşısının dört birimli, yani aynı fiziki ortamda dört aile hekimi çalışıyorsa o aile sağlığı merkezinde aşı yapılsın talimatı verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Aşıyla ilgili son verilen talimat pek çok kez olduğu gibi maalesef yine, biz talimat verelim, eksiklik aksaklık olursa düzeltiriz mantığıyla yani kervan yolda düzülür mantığıyla verilmiş olan bir talimattır. Sahanın şartları araştırılmadan, alanda bulunan il sağlık müdürlükleri, ilgili bürokratlar hatta meslek örgütlerinden hiçbir fikir alınmadan yapılan uygulamaların hata payları da maalesef çok oluyor. Dört Aile Hekiminin görev yaptığı Aile Sağlığı  Merkezlerine aşı yapma yetkisinin verilip diğer birimlere verilmemesi pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir.
Verilen talimat aşılama hizmetlerinin yavaş ilerlemesine, bir ilçe sınırları içerisinde bulunan aile hekimliği birimlerinde iş yükünün belli birimlerde yığılmasına, vatandaşlar kendi aile hekimleri var iken, ikametlerine uzak birimlerinde bulunan aile hekimlerine aşı yaptırmak için gitmelerine, aile hekimliklerinde hastaların hekim değiştirmesine, aşı yapma talimatı verilen aile hekimlerinin kendi asli görevleri olan bütün izlem, bebek çocuk aşılama, gebe takibi, poliklinik hizmetlerini aksatacak kadar iş yükünün artmasına, muayene hizmetinin kalitesiz ve yetersiz olacağına, iş yükünün artmasıyla yaşanabilecek eksiklik ve aksaklıklarda asli kusurlu sayılacakları soruşturma tabi tutulabilecekleri ve karşılığında ücret kesintisi cezası alabilecekleri ,vatandaşlardan gelecek ehliyet, akıl şuur, işe giriş vs gibi raporların
karşılanamaması vb durumlarda şiddete uğrayabileceklerine, aşılamanın Belli ASM’lerde yapılmasıyla pek çok ASM’nin fiziki ortamlarının yetersiz olmasıyla enfeksiyon ve bulaş riskinin artacağını da unutmamakta fayda vardır.

Aşılama hizmetlerinin daha hızlı güvenli yapılabilmesi için, ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde fiziki imkanları daha uygun olan geniş ve açık alanlarda, mesela okullarda, camilerde, şartların uygun hale getirilmesiyle parklarda bile aşı merkezlerinin kurulabilmesi ve sağlık çalışanlarımızın da dönüşümlü olarak o merkezlerde görev yapması daha sağlıklı olabilir.

Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz, aşıyı uygulayacak olan hastanelerimiz, aile hekimliği birimlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimiz üzerinden yeniden değerlendirme yapmalı, vatandaşlarımızın en sağlıklı hizmeti alması ve çalışanlarımızın en iyi hizmeti vermesi için çabalamalıdır. Önemli olan en hızı en sağlıklı şekilde aşının vatandaşlarımıza uygulanması ve 1,5 yıldır hayatımızı allak pullak eden kovit mikrobundan kurtulmamızdır.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın