Ekonomide yeni model nasıl olacak?

ee
ee

Ekonomide yeni model nasıl olacak? Dolar, euro, altın ve TL’yi kapsayan yeni ekonomi modelini ve alınacak tedbirleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için yeni araçların devreye alınacağını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’dan ‘Yeni Türkiye Modeli’ ile ilgili paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçlar devreye alınacak.

Ekonomide yeni model

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’dan ‘Yeni Türkiye Modeli’ ile ilgili paylaşımda bulundu. Nebati, “Kimsenin şüphesi olmasın. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı Yeni Türkiye Modeli ile kazanan taraf Türkiye ekonomisi olacak” dedi. Bakan Nebati, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın açıkladığı muhteşem ekonomik manifesto ile dün olduğundan çok daha kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı Yeni Türkiye Modeli ile kazanan taraf Türkiye ekonomisi olacak” ifadelerini kullandı.
3Dolar, euro, altın ve TL Ekonomide yeni model…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni aracın nasıl işleyeceğini, ihracatçılara yönelik yeni düzenlemeleri ve diğer ekonomik tedbirleri şöyle anlattı:

TL MEVDUATINA KUR FARKI

İnsanlarımız, bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca TL varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘Kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın