Esnek Çalışması Gerekenler Sağlık Çalışanları,Esnek Çalışamayanlar Sağlık Çalışanları

saglik calisanlarina destek hatti shutter 16 9 1586778270
saglik calisanlarina destek hatti shutter 16 9 1586778270

BİRLİK SAĞLIK SEN Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL ,Tüm dünyayı saran Covid-19 diğer adıyla Corona virüsüyle mücadelede, Sağlık Bakanlığının da, sağlık çalışanlarının da ön cephede savaştığını, Virüsle mücadelede sağlık çalışanlarımızın meslekleri gereği elbette önde olmalarının gerektiğini, genel itibarıyla sağlık çalışanlarının çok yorulduğunu önümüzdeki sürecin ne olacağının belli olmadığını, sağlık çalışanlarının dönüşümlü dinlendirilmesinde fayda olduğunu dile getirdi.

Covid-19 sebebiyle eşinden, çocuğundan, ailesinden ayrı olan pek çok sağlık çalışanının psikolojisinin bozulduğunu, Covid vakalarının bahar aylarındaki artışı döneminde bile genel itibarıyla sağlık çalışanlarının iş yoğunluğu sebebiyle esnek çalışamadığını, Cumhurbaşkanlığının 2020/11 sayılı kamu çalışanlarının Esnek çalışmasıyla ilgili genelgesinden sonra da, pek çok kamu kurumu genelgenin yayınlamasının ardından esnek çalışmaya geçerken, sağlık çalışanlarının geçemediğini ifade etti.

Sağlık Çalışanlarının Esnek Çalışma Saatleri Olmalı

Kat be kat artan iş yoğunluğu ve riskten dolayı asıl sağlık çalışanlarının esnek çalışması gerektiğini ifade eden Doğruyol, var gücüyle, dişiyle, tırnağıyla mücadele eden sağlık çalışanları bitmek tükenmek üzere lütfen birileri sesimizi duysun dedi.
Filyasyon ekibinde çalışan arkadaşlarımızın Pazar günleri hariç haftanın diğer altı günü tulumların içinde, kan ter içerisinde hizmet vermeye çalıştıklarını filyasyon ekiplerinin yaptığı işi diğer belediye veya diğer bakanlık memurlarının da yapabileceğini, 112 ambulans ekiplerinin zor koşullarda sürekli hasta taşıdığını, yine hasta taşımayla ilgili diğer kamu kurumlarının ve özel sağlık kuruluşlarında ve özel ambulans şirketlerinde bulunan ambulanslarında işin içine katılması gerektiğini belirtti.

Sağlık Çalışanlarının İş Yükü Azaltılmalıdır

Doğruyol, bu dönemde tüm kamu-özel kurum ve kuruluşlarımızın birlikte olmaları gerektiğini, özellikle Sağlık Çalışanlarımızın iş yükünü alma çerçevesinde ivedilikle çalışma yapılması gerektiğini, covid salgınının tüm yükünün Sağlık Çalışanlarının sırtında kaldığını vurguladı.
Sayın Sağlık Bakanımızın açıklamasına göre, virüse yakalanan normal vatandaşlarımızdan yaklaşık 10 kat fazla hastalığa yakalanan ve ölenler sağlık çalışanları. Tüm bunlara rağmen ekonomik olarak geri plana atılanlarda, şu pandemi döneminde bile özellikle hastanelerde, soruşturma geçiren, ceza alan, mobbinge uğrayanlar yine sağlık çalışanları dedi.
İyi bir planlama yapılarak Sağlık Çalışanlarının bir an önce esnek mesaiye geçmelerinin sağlık çalışanlarının morali, motivasyonu ve iş verimi açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti. Yorgun ve bitkin düşen personelin belki de telafisi olmayacak hata yapma oranlarının artacağını tedbir almak gerektiğini söyledi. Çalışanlarla yaptıkları görüşmelerde genel olarak birer hafta arayla dönüşümlü çalışmanın daha verimli olacağı konusunda izlenim edindiklerini de ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın