İzmir’e teknoloji üssü yer tahsisi tamam ancak yatırım bekliyoruz

EGETEK ASIL Logo
EGETEK ASIL Logo

Merkezi İzmir ilinde bulunan ve temel amacı teknolojinin Ege Bölgesi’nde kalkınmanın ana sektörü olmasını ve ABD Kaliforniya’da bulunan Silikon Vadisi benzeri bir yapının İzmir ve Ege Bölgesi’nde oluşturulmasını amaçlayan Ege Teknoloji ve Başarı Vakfının Başkanı  Vali (E) Doç. Dr.  Mustafa Tamer ”Daha önce ; İZMİR’E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KURULMASI UNUTULDU,  İZMİR TEKNOLOJİ ÜSSÜ ÇALIŞMALARI HIZLA TAMAMLANMALIDIR, EGE BÖLGESi YAKINDA  TEKNOPARK  MEZARLIĞINA DÖNÜŞECEK VE İZMİR ÜNİVERSİTELERİNDE TEKNOPARK SAVURGANLIĞI başlıklı basın bültenlerimizle  İzmir Teknoloji Üssü konusunda  kamuoyu oluşturmak için çeşitli açıklamalarımız bulunmaktadır.

                   Bu doğrultuda en son bir gelişme olarak ; 10 Temmuz 2021 tarih ve 31537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  9 Temmuz 2021 tarih ve 4255 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İzmir’in Urla ilçesi Güzelbahçe Mahallesi’nde bulunan 179 bin 393 metrekarelik alanın, Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Bilişim Vadisi) İzmir Teknoloji Üssü Ek Alanı olarak tespit edilmesine karar verilmiştir.

                 Adı geçen Karar için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN  beyefendiye ve bu konuda emeği geçen  tüm yetkililere Vakfımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak bu konu güzel bir gelişme olmakla birlikte , EGETEK Vakfı olarak yeterli olmadığını düşünmekteyiz.. Vakfımızın kuruluş gerekçesinde ve sözleşmesinde belirtildiği gibi sadece belli sınırları olan bir alanın değil, bütün İzmir ve Ege Bölgesi’ni içerisine alan daha geniş ölçekli bir coğrafi  kesimin  ”Teknoloji Bölgesi” olarak belirlenmesi ile hukuki ve teknik altyapılarının oluşturulması ve yatırımlarında biran önce gerçekleşmesini beklemekteyiz. Vakfımız bu amacın gerçekleşmesi için her türlü çalışmaya destek vermeye hazırdır ve devam edecektir.”dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın