Katarakt, Tedavi Edilebilir Görme Kaybı Nedenleri Arasında İlk Sırada

5e45364766a97c7e68aa6e93
5e45364766a97c7e68aa6e93

8 Ekim Dünya Görme Günü, görme bozukluğu ile göz sağlığı hizmetlerinin sağlanması konusunda farkındalık yaratmaktadır. Dünya Görme Günü’nde Alfa Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Dilek Karaca, göz sağlığı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Opr. Dr. Dilek Karaca: ‘’Dünyada yaklaşık 1.3 milyar insanda görme sorunu olduğu ve bu sorunların yüzde 80’inin önlenebilir nedenlerden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle 8 Ekim Dünya Görme Günü kapsamında görmenin önemi, göz sağlığını korumak ve bazı hastalıklara dikkat çekmek amaçlanmaktadır.’’

Rutin Göz Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Alfa Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Dilek Karaca, tedavi edilebilir görme kaybı nedenleri arasında Katarakt’ın birinci sırada yer aldığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: ‘’Günümüzde katarakt FAKOEMULSİFİKASYON adı verilen sistemlerle ameliyat edilmekte ve uzak-yakın odakları olan merceklerin (trifokal lensler) göze yerleştirilmesi hem katarakt tedavi edilmekte hem de hastanın gözlüklerinden kurtulması sağlanmaktadır.

Halk arasında Göz Tansiyonu olarak bilinen Glokom geri dönüşümü olmayan görme kaybına neden olmaktadır. Genellikle göz tansiyonu artışı ile birlikte olsa da; hastaların yaklaşık yüzde 30’unda göz tansiyonu normal olarak tespit edilmektedir. Glokomda erken tanı önemlidir. Çünkü tedavi olmayan hastada oluşan görme kaybını sonrasında düzeltmek mümkün değildir. Bu nedenle 40 yaş sonrasında hiçbir şikayet olmasa bile glokom açısından rutin göz kontrolü önerilmektedir. Glokom tanısı sonrası tedavi ve takibi de çok önemlidir. Öncelikle göz damlaları ile kontrol altına alınmaya çalışan glokom, damlalar yetersiz kaldığında ameliyatlar ile kontrol altına alınır.’’

Çocuklarda Göz Sağlığına Dikkat!

Çocuklarda göz gelişiminin oldukça önem taşıdığını vurgulayan Opr. Dr. Dilek Karaca: Özellikle ilk 7 yaş göz ve beyindeki görme ile ilgili bölümün gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Merkezimizde doğumdan itibaren göz muayenesi ve göz ölçümleri yapılabilmekte ve olası göz tembelliği tanısı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca doğumsal veya bebeklik döneminde başlayan göz kayması veya şaşılık tedavi ve ameliyatları gerçekleştirilmektedir’’ dedi.

Uzaktan eğitim döneminde çocuklarınızın göz sağlığını koruyun

Opr. Dr. Dilek Karaca, çocukların, eğitimlerini aksatmadan göz sağlığını korumak için ailelerin neler yapabileceğini anlattı: ‘’Mesleki pratiğimizde gördüğümüz çocuk hastalarımızın büyük bir kısmında ebeveynleri tarafından uzun süreli tablet ve telefon karşısında olmakla ilgili şikayetler vardı. Fakat pandemi süreciyle başlayan sosyalleşmenin azalması ve online eğitimle birlikte öncesinde şikayet edilen bu durumla daha fazla karşı karşıya kalıyoruz. Öncelikle çocuğunuzun herhangi bir göz bozukluğunun olup olmadığını saptamak için göz kontrolü yaptırmalıyız. Ders aralarında çocuklar ekran başından kalkıp, pencereden uzağa bakarak gözlerini dinlendirmelidirler.  Göz kuruluğu açısından özellikle klima ve kaloriferli ortamlarda odanın nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Ekran ışınlarına karşın uygun filtrelerle çocuklarımızın gözlerini korumalıyız.

Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız?

  1. Sağlıklı Yaşam: Sağlık bir bütündür. Genel vücut sağlığı için yaptığımız birçok şey göz sağlığını da etkileyecektir. Sağlıklı beslenme; mevsiminde ve doğal olan sebze, meyveler, lifli gıdalar, zeytinyağı, ceviz, deniz ürünlerini dengeli ve düzenli olarak tüketmek önemlidir. Düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolünüzü sağlayınız. Sigaradan uzak durunuz.
  2. Düzenli Göz Kontrolü: Özellikle yenidoğan -çocukluk dönemi ve 40 yaş sonrasında yapılmalıdır.
  3. Güneş Gözlüğü Kullanımı: UV filtreli güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  4. Ekran karşısında çalışmayı sınırlandırmalı, eğer zorunlu olarak çalışılması gerekiyorsa uygun filtre ile gözün ekran ışınlarından korunması gereklidir. Karanlık veya loş ışıklı ortamda çalışmaktan kaçınılmalıdır. Mola aralarında uzak bir noktaya bakarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın