Konut satışları arttı tercih yatay yapılaşmada

image 6483441
image 6483441
İZMİR’de, geçen yıla göre bu sene konut satışı yüzde 6.5 oranında arttı. Geçen yılki deprem ise, vatandaşların tercihini yatay yapılaşmadan kullanmasına yol açtı. İzmir’in önde gelen inşaat firmalarından birinin sahibi Cihan Aktaş, birçok depremzedenin hem çevreye alışkanlıklarını değiştirmemek hem de yeni yapıların bulunduğu ‘Yeni Bornova’ olarak bilinen Kazımdirik Mahallesi’ni tercih ettiğini söyledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, 2020 yılı mayıs ayında İzmir’de 3 bin 96 olan konut satışı, 2021 yılı mayıs ayında yüzde 6.5 oranında artarak 3 bin 298 oldu. Ege Denizi Seferihisar açıklarında geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem ise konut alırken nelere dikkat edilmesi sorusunu akıllara getirdi. Birçok vatandaşın yaşamını yitirdiği depremde, özellikle Bayraklı ilçesinde yıkılan binaların yanı sıra birçok binada da ‘ağır’, ‘orta’ ve ‘hafif’ seviyede hasar oluştu. Depremde ağır hasar gören 600 binadan birçoğu yıkıldı. Depremzedeler, güvenli gördükleri bölgelere ve yapılara yerleşmeye devam ediyor. Kentin önde gelen inşaat firmalarından birinin sahibi Cihan Aktaş, yıkıcı deprem sonrası yatay yapılaşmaya ilginin arttığını vurguladı. Birçok depremzedenin hem çevreye alışkanlıklarını değiştirmemek hem de yeni yapıların bulunduğu ‘Yeni Bornova’ olarak bilinen Kazımdirik Mahallesi’ni tercih ettiğinden bahseden Cİ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Aktaş, yaptıkları binaların özelliklerinden de bahsederek, şunları söyledi:
“Cİ Group olarak hayata geçirdiğimiz Bornova Allways projesini, ‘Yeni Bornova’ya Yeni Yaşam Alanı’ sloganıyla başlattık. Yabancı yatırımcıların da ilgisini büyük. İzmir’in değerine değer katmak istiyoruz. Biz ülkemizin en büyük inşaat grubu olma hedefindeyiz. Projeye ilgi yüksek, birçok daire satıldı. Projemiz, İzmir Körfezi’nin tam ortasındaki bir noktada. Şehrin tüm ilçelerine eşit uzaklıkta. Çevre yoluna yakınlığı, değerli bir özellik. Ayrıca proje için inşaat alanında bulunan ağaçları da kesmedik. Projenin bugünkü kısmına kadar 90’a yakın ağacı, özel araçlarla farklı yere naklettik. Ağaçların kökleriyle birlikte nakletmek, doğaya verdiğimiz önemi de gösteriyor. Projemizde ise konut, ofis, cadde mağazaları ve doğa şeklinde 4 farklı fonksiyonun bir arada olacak. Bölgeye yeni soluk getirecek proje, ayrıca çevreyi cazibe merkezi haline dönüştürecek”

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın