Koronavirüs Nedeniyle Obezlerin Ölüm Oranı 3 kat Daha Yüksek

Overvaegt scaled
Overvaegt scaled

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, ödüllü sağlık iletişimcisi Serap Öcal’ın sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği yayına konuk olarak katıldı.

Fransa Strasbourg Üniversitesi’ndeki öncü çalışmalarından ve obezite cerrahisine karşı mutlidisipliner yaklaşımlardan da söz eden Dr. Murat Çağ yayında, obezite ve covid-19 arasındaki ilişkiyi değerlendirdi.

Koronavirüs nedeniyle obezlerin ölüm oranı 3 kat daha yüksek

Covid 19’un şişmanlık hastalığı bulunan bireylerde tedavi süresinin uzadığına dikkat çeken Dr. Murat Çağ, şunları söyledi: “Şişmanlık hastalığı böyle etkiler yaratırken covid-19’un havadan damlacıkla yayılan pandemik bir virüs hastalığı yarattığını biliyorsunuz. Bu nefes yolundan şişmanlık hastalığı olan size bulaştığında ne olur sizce? ABD’de National Institute of Health servisi istatistikler yapmış. Araştırmaya göre risk grubunda olan hastalar şu şekilde belirlenmiş: Erkekler, 65 yaş üstü kişiler, obezite hastaları, kronik akciğer hastalıkları olanlar, kalp hastaları, diyabet hastaları, aktif kemoterapi görenler, immün süpresör kullanan organ nakilli hastalar… Şişmanlık hastalığı olanlar yani obezite grubu var ama aynı zamanda diyabet de şişmanlık hastalığı sonucudur, kalbinizi saran ve hücrelerinin içine giren yağ da şişmanlık hastalığı sonucudur, adipokinler de immün süpresyon yaparlar. Üstelik hepiniz artık aşinasınız sitokin fırtınası covidin öldürücü bir fazıdır. Zaten sizin vücudunuzda sitokinler fazlasıyla var. Bu hastalığa yakalandığınızda şansınız ne kadar kalıyor sizce? Şişmanlık hastalığı olmayana göre ölüm riskiniz 1,5 kat ile 3 kat arası fazla. Zira yakalanıp yoğun bakıma giderseniz diğer insanlara göre entübe olma olasılığınız 1,5 kat fazla. Entübe olursanız herkes uygulanabilen yüz üstü postür size uygulanamayacak. Kan sulandırıcıların size daha çok verilmesi gerekli: vücut ağırlığına göre ilaç dozu hesaplanıyor, miktar arttıkça kanama riskiniz de artıyor. Dolayısıyla tedaviniz de zorlaşıyor. Diyelim ki bir mucize oldu ve kurtuldunuz. Bu sefer de çevrenize olan bulaştırıcılık süreniz uzuyor” dedi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın