Koronavirüs Sürecinde Bebeğinizi Emzirerek Enfeksiyonlardan Koruyabilirsiniz

1-7 Ekim Emzirme Haftası olarak kabul edilmektedir. Emzirmenin ve anne sütünün önemine dikkat çekilen bu özel hafta için Alfa Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı  Dr. Behice Küce Yeşildağ anne sütü ve emzirmenin faydalarını anlattı.

Alfa Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Behice Yüce Yeşildağ: ‘’Yeni doğan bir bebek adına anne sütü, bütün gereksinimleri karşılayan mucize içeren besin ve hatta ilaçtır. İçindeki komponentler bağışıklık ve bilişsel fonksiyonları kısa ve uzun vadede etkilemektedir’’ ifadesinde bulundu.

Anne sütü her canlı adına, mucize içerikli bir besin kaynağıdır

Uzm. Dr. Behice Küce Yeşildağ: ‘’ Yeni doğan bebeklerin dünyaya uyum sağlaması için en önemli şeylerden birisi anne sütüdür. Sağlıklı bebeklerin doğumdan sonra 1 saat içinde anne göğsüne konarak emzirmenin başlatılabilmesi, mümkün olmadığı durumlarda sağılarak saklanabilmesi ve ileriki günlerde verilebilmesi için tüm önlemler alınmalıdır. Emzirmenin yapılamadığı durumlarda kolostrum (ilk süt) verilemiyorsa bile ilk günlerde sağılarak ağız bakımında kullanılması ve anne sütü ile minimal ağızdan beslenmesi başlanması denenmelidir. Tüm bebeklerde doğumdan itibaren anne sütü başlanması ve ilk 6 ay yalnız başına, daha sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütünün verilebilmesi için anne sütü desteklenmeye çalışılmalıdır.’’

Anne Sütü Uygun Koşullarda Saklanmalıdır

Anne sütü, hamilelik durumu ve doğum ile beraber oluşur. Süt yapan besinlerin tüketilmesi ile, süt artışı sağlanabilir. Buna ilave şekilde gaz yapan gıdaların, alkol, sigara gibi maddelerin alınmaması gerekir. Çünkü bütün bunlar doğrudan bebeğe geçmektedir.Sağılması gereken durumlarda anne sütü oda ısısı 15 derece 24 saat, 19 -22 derecede 10 saat, 25 derecede 4-8 saat, buzdolabı rafında (14 derece) 3 gün, derin dondurucuda (-18 derecede) 3 ay (bazı yayınlar 6 ay) saklanabilir.

Kanguru Bebek Bakımının (Ten-Tene Temas) Özendirilmesi Sağlanmalı

Kanguru bebek bakımı gelişimsel bakım teorisi içinde yer alan ten-tene temasın sağlandığı özel bir ebeveyn bakım şeklidir. Gerek zamanında gerek erken doğan bebekler için ideal beslenme anne sütü ile sağlandığı için erken olarak ve sadece anne sütü verilebilmesi amacıyla sağlık çalışanları ve annelerin anne sütü, emzirme tekniği eğitimleri tamamlanmalı, kanguru bakımının özendirilmesi sağlanmalıdır.

Anne sütünün bebeğe faydası olduğu kadar anneye de faydası vardır

Emzirme dönemi hem anne hem de bebek açısından sayısız faydaları olan bir süreçtir. Bebeğin beslenmesi için en doğal ve sağlıklı yol olan emzirme anne içinde önemli yararlar taşır. Annelerin emzirme hakkında bilgilendirilmesi, güven ve destek verilmesi emzirmenin devamlılığının sağlanması için gereklidir.

  • Anne süt yapımını arttıran faktörler:
  • Bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi
  • Bebeğin emmediği durumlarda memelerin sağılarak boşaltılması
  • Annenin kendine güvenmesi
  • Annenin dengeli beslenmesi
  • Gereksiz yere erkenden ek besinlere başlanmaması

COVİD-19 Sürecinde Bebeğinizi Emzirmeye Devam Edin

Ten tene temas ve bebeğinizi hemen doğum sonrasından başlayarak sadece emzirerek beslemek bebeğin gelişimine yardımcı olur. Koronavirüs nedeniyle emzirmekten vazgeçmeyin. Covid-19 hastalığı virüsünün (enfeksiyona neden olabilecek virüs) anne sütü ve emzirme yoluyla bulaştığı tespit edilmemiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın