Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç, bebeklerin sakat doğmasına yol açıyor

chp li emir den bakan koca ya yanit iddiamizi dogrulamis oldu 1601515206
chp li emir den bakan koca ya yanit iddiamizi dogrulamis oldu 1601515206

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Koronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ilacının çocukların sakat doğmasına neden olduğunu belirterek, “Bebeklerin sakat doğmasına yol açan ilaçları, kalp ritim bozukluğuna neden olabilen ilaçları verdiler ve bunu verenler doktor da değildi” dedi.

CHP’li Emir, bütün dünyada klorokin ve favipiravir Koronavirüs tedavisinde kullanılmaktan vazgeçildiğini kaydederek, bu iki ilacın yaklaşık bir yıldır Türkiye’de kullanılmaya devam ettiğini söyledi.

Emir, Sağlık Bakanlığı’nın bu iki ilacın Koronavirüs tedavisinde etkisini olmadığı yönündeki söylemlere kulağını tıkadığını söyledi. Emir, “Çünkü filyasyon ekipleriyle vatandaşın evine gidip, onların eline ilaç tutuşturmak, ‘Bunları içeceksiniz’ demek iş yapmış gibi olmaktı. İktidar bunu politik iletişim aracı olarak kullandı. Özellikle de hastaların hastaneye gelmesini önlemek için ‘Yeter ki evinizde kalın, bakın devlet size ilaç getirdi’ demek için bu yolu denediler” diye konuştu.

“Bunu verenler muhtemelen doktor değildi”

Emir, faydasız ve yan etkileri olan ilaçların yurttaşa verildiğini vurgulayarak, “Bebeklerin sakat doğmasına yol açan ilaçları, kalp ritim bozukluğuna neden olabilen ilaçları verdiler ve bunu verenler doktor da değildir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın