Menepoz Yaşamın Normal Bir Evresidir

Kadın sağlığının korumasında doğru bilginin önemine vurgu yapılan “Menopozla Yaşam” seminerinde sürecin doğru takip edilmemesi durumunda hamilelik riskinin oluşabileceği belirtildi.

Karabağlar Belediyesi tarafından semt merkezlerindeki hobi ve mesleki kurslara katılan kadınlara yönelik, “Menopozla Yaşam” semineri düzenlendi. 5-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen program, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Dr. Gönenç Uçuran tarafından verildi. Süreci kadın sağlığının önemi üzerinden aktaran Dr. Uçuran, çocukluk, ergenlik, gençlik, yaşlılık, lohusalık gibi menopozun da yaşamın normal bir evresi olduğunu vurguladı.

Her Adet Kesilmesi Menopoz Değildir

Her adet kesilmesinin menopoz olmadığının altını çizen Dr. Uçuran, bu bilginin yanlış kullanılması nedeniyle kadınların istemedikleri bir dönemde hamile kalabildiğini söyledi. Dr. Uçuran şunları söyledi: “Menopoz, yumurtaların aktif olmaması ile doğurganlığın ve adetin sona ermesidir. Her adet kesilmesi ise menopoz değildir. Son görülen adet tarihinden itibaren 12 ay boyunca hiç adet görülmemesi menopoz başlangıcıdır. Bu bir hastalık değil, kadın yaşamının doğal bir sürecidir. Her kadında farklılık gösterebilen bir süreç olduğundan doktor eşliğinde takip etmek önemlidir.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın