Ramazan’da Onlıne Diyet İle Sağlıklı Kilo Verin

Alfa Tıp Merkezi  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kevser Adıgüzel, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler paylaştı.
Ramazan ayında düzensiz beslenmenin kilo alımına sebep olabileceğini belirten Dyt. Kevser Adıgüzel: ‘’Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar sağlıklı ve düzenli beslenmeye devam etmelidirler. Sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Sıvı tüketimine dikkat edilmelidir’’ dedi.

Ramazan ayında sağlıklı kilo verebilirsiniz

Alfa Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Danışmanı Dyt. Kevser Adıgüzel, Ramazan ayında sağlıklı kilo vermenin mümkün olduğunu dile getirdi. Adıgüzel: ‘’Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar var. Ramazan ayında sağlıklı kilo verebilmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahurda hafif yiyecekler tercih edilmeli ve bol su tüketilmelidir. İftar saati için sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır, iftarda yeterli miktarda beslenerek kilo vermek mümkündür. İftardan sonra tempolu bir yürüyüş de yapabilirsiniz.’’

Ramazan’da online diyet ile kişiye özel beslenme planı

Online diyet uygulamamız ile sahur ve iftar saatlerine göre düzenlenmiş kişiye özel beslenme planı hazırlıyoruz. Ramazan’da ana öğün sayımız 2’ye düşmektedir. Almamız gereken kaloriyi ve tüketmemiz gereken su miktarını iyi ayarlamalıyız. Sağlıklı beslenme yaşam biçimi haline gelmelidir. Online diyet sırasında düzenli olarak tartı ve beden ölçülerinizi takip ediyoruz. Kilo kaybı ve incelmelere göre yağ kaybını değerlendiriyoruz. Online diyet ile sizi daha iyi tanıyıp, rutininize uyum sağlacak size özel beslenme programı hazırlanmaktadır. Detaylı bilgiye ulaşmak için @ozelalfatipmerkezi instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

 • Mutlaka sahur yapın. Sahura kalkmak tokluk sürenizi uzatacak ve kan şekeri dengenizi sağlayacaktır.
 • İftarla sahur arasında 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
 • Yeterli sıvı alımı için; az şekerli/şekersiz komposto, ev yapımı limonata, maden suyu ve bitki çaylarını tüketebilirsiniz.
 • Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının.
 • Orucunuzu 1 bardak su ve 1 kase çorbayla açın. 10-15 dakika midenizi dinlendirdikten sonra ana yemeğe geçin.
 • Yemeğinizi yavaş yemeniz ve lokmalarınızı iyi çiğnemeniz sindirim güçlüğü yaşamanızı önleyecektir.
 • Çok sıcak ve çok soğuk besinleri tüketmekten kaçının.
 • Tatlı tüketiminde kontrollü olmaya çalışın. Haftada maksimum 2 defa sütlü tatlı ya da dondurma tercih edebilirsiniz. Şerbetli, hamur işi tatlılardan uzak durun.
 • Lifli besinleri tüketmeye özen gösterin. Mevsim sebze ve meyvelerini yeteri kadar tüketin.
 • İftar sonrasında 1 küçük ara öğün tercih edebilirsiniz.
 • Sahurda lif içeriği yüksek, yağ ve tuz oranı düşük besinler ve mutlaka kaliteli protein kaynaklarını tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın