SAĞLIĞINIZA VE VÜCUT TİPİNİZE GÖRE SPOR YAPIN

Pek çoğumuz yakın zamanda düzenli egzersize başlamak istiyoruz ama o  “pazartesi”ler bir türlü gelmiyor. Belki beklentilerimize uygun sporu bilmiyoruz. Peki, vücut tipinize ve sağlık durumunuza en uygun egzersiz hangisi bilmek ister misiniz?
İzmir’deki Carrera Mistral Spor Merkezi Müdürü Burak Özdemir sağlık durumuna ve vücut tipine uygun spor yapılması ve antrenörlerin saygın kurumlardan eğitim almış, sertifikalı eğitmenler olması konusunda uyardı:
Size uygun egzersizin hangisi olduğuna karar veremediyseniz işte size bazı ipuçları:
1-Formunu korumak, güzel vücut hatlarına sahip olmak ve zayıflamak için:
Kişiye özel antrenör yönetiminde vücuda giren oksijen miktarını arttırmaya yönelik egzersizler: pilates, reformer pilates (özel bir alet ve özel eğitmen eşliğinde yapılır)aerobik, kardiyo çalışması (nabız kontrolü ile uykudan kalkınca ölçtüğünüz dinlenik nabız ve egzersizden sonra alınan nabız tespitinin ardından yağ yakım nabız aralığına göre önerilen) aquazumba (havuz içinde müzik eşliğinde grupla),
2- Stres atmak isteyen, yalnız başına egzersizden sıkılan ya da farklı egzersizler yapmak isteyenler:
Havuz içinde konan özel bisikletler üzerinde suyun içinde pedal çevrilerek müzik eşliğinde grupla eğlenceli şekilde yapılan aquabike*, spinning (pedal çevirme), tırmanma, özel sahalarda paddel tenis*(İspanya kökenli tenis ve squash’ın harmanlanmış hali) basketbol, voleybol, futbol,  capoeira* (savunma, akrobasi, dans, müzik ve şarkıların birleşimi olan Brezilya kökenli bir dövüş sanatı bu da İzmir’de sadece Mistral Carrera’da var), zumba, havuzda grup ve müzik eşliğinde yapılan aquazumba, yoga, yüzme ve antigravity fitness (tavana asılan ipek hamak ile vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı olurken, ağrıları yok eden, ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor) egzersizleri sporları tam da size göre!
3- Medical Training:
Alanında uzman eğitmenlerin yönetiminde eklemsel sorunların problemli eklem ya da kastaki dengeyi sağlayarak ameliyatsız giderilmesi, ameliyat sonrası iyileşme süreci ve bu sorunların nüksetmemesi ve bu eklemlerin gelecekte de fonksiyonel kullanmaları için egzersizler ve eğitimler veriliyor.
3- Vücut Geliştirme:
Vücut geliştirme ve profesyonel vücut geliştirme sporcularına haftanın 5- 6 gününe bölünmüş bölgesel anlamda daha detaylı ağırlık çalışma, tekrar sayısı daha fazla egersizler öneriliyor. Ağırlık, total body, crossfit bunlardan bazıları…
5- Kilo almak:
Cılız bir bedenden rahatsızsanız beslenme danışmanı ve antrenör yönetiminde size özel hazırlanacak programlarla sağlıklı ve güzel görünen bir bedene sahip olmanız mümkün. Önerilen beslenme programınıza uygun bir ağırlık programı verilerek 8 haftada bir yağ ve kas oranı ölçümü ile egzersiz programı değiştirilerek hedefinize ulaşmak gayet kolay.
6- Çocuğuyla birlikte spor yapmak isteyenler:
Kendinize ayırdığınız vaktiniz sınırlıysa ve o zamanı da çocuğunuzla geçirmek istiyorsanız spordan mahrum kalmanıza gerek yok. Çocuğunuzu da yanınıza alıp birlikte yüzme, tırmanma duvarı, kids basketbol gibi aktivitelerle hem eğlenip hem de spor yapabilirsiniz. Siz egzersize devam etmek istediğinizde o da yüzme, halk oyunları, kids zumba, kids yoga gibi çocuklara özel derslere katılabilir ya da bakıcı eşliğinde spor salonunun kidsclub’ında eğlenebilir, top havuzunda oynayabilir.
*işaretli hizmetler Türkiye’de sadece İzmir’deki Carrera Mistral’de sunulmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın