Tam kapanma dönemi: 29 Nisan akşamından 17 Mayıs sabahına kadar sokağa çıkma kısıtlaması

son dakika 04
son dakika 04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, şu ifadelerde bulundu:
29 Nisan 2021 yani perşembe akşamı saat 19:00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim imalat gıda temizlik sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verilecektir.

Yeme-içme sektöründe sadece paket servis ile hizmet verilebilecek şartları uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.

Seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları %50 kapasite ile çalışabilecektir.

Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümü çalışmaya yönlendirilecektir.

Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacaktır.

Anaokulu, kreş 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

Salgın yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacaktır. İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız Vefa ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız gereken tüm tedbirleri alacaktır.

Biz de bunların yakın takipçisi olacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın