Tarım ve Teknoloji Zirvesi digitalizmirfair platformu’nda

Tarım sektörü paydaşları, üreticiler, bilim insanları, tüketiciler ile tarım ve gıdaya ilgi duyan herkesi hedefleyen TARIM VE TEKNOLOJİ ZİRVESİ, 25-26 Mayıs tarihlerinde İZFAŞ’in digitalizmirfair platformu üzerinden çevrimiçi gerçekleştirilecektir.

Seri olarak planlanan ve Tarım 4.0 Teknoloji ve Etki Derneği liderliğinde düzenlenen Tarım Zirveleri, çok geniş bir çalışma alanına sahip olan tarım ve gıdanın konularını ele alarak ülke sosyo-ekonomisine uzmanlık bazlı bir bakış açısı getirmeye çalışmaktadır.

Tarımcıların zirvesinde söz uzmanların

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortaya koyduğu stratejik hedeflerin ilk sırasında kırsal alanda refahı yükseltmek, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırarak istikrarlı gıda arzını sağlamak bulunuyor. Bakanlık 2019 yılında, ülkemizdeki ekolojik kaynakların, kalkınma modeli perspektifiyle etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde harekete geçirilip ekolojik, bitkisel ve hayvansal katma değer vasıtasıyla ekonomik güvenliği, gıda arz güvenliğini ve insan sağlığını güvence altına almayı misyon olarak ortaya koydu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer önderliğinde geliştirilen, “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda üreticiyle yan yana, yerli ve milli tarım politikasını hayata geçirmek ve böylece yoksullukla mücadele ve refahı artırmak için çalışmalar sürdürülüyor. İzmir Tarımı stratejisi, tarımsal üretimin desteklenmesi için tarımsal kalkınma kooperatiflerinden ürün alımı, lojistiği, paketlemesi, ürünlerin işlenmesi, markalaşması, satışı, ihracatı, ar-ge ve eğitim faaliyetleri ile bir bütün süreci kapsıyor.

Zirvenin, sektördeki teknolojik gelişmeleri izleme, deneyimleri paylaşma, yeni projeler ve yenilikler hakkında bilgi sahibi olma anlamında zengin bir atmosfer sunacağı, yeni bağlantılar ve ticari ilişkiler kurmak konusunda da fırsatlar yaratacağı beklenmektedir. Zirve oturumlarında farklı uzmanlık alanlarına sahip çok değerli konuşmacılar ile konuların çok yönlü olarak ele alınması sağlanacaktır.

Tarım Zirveleri, çevreye karşı duyarlı sürdürülebilir bir tarımsal üretimi temin eden, insana, hayvana, suya, toprağa gereken değeri veren, sosyal ve ekonomik olarak olumlu katkı yapabilen teknoloji ve girişimcileri öne çıkaracak, her şeye rağmen topraktan ve hayvandan kopmayan gerçek bilgi sahibi girişimciler olan çiftçilerden yana tavır koyacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın