Temel sorun yeterli aşı temin edilememiş olmasıdır

lutfi camli
lutfi camli

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Ege’nin Gazetesi Haber Müdürü Ece İçmez’e açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın dün almış olduğu karar doğrultusunda Biontech aşısının iki doz arası 4 haftadan 6-8 haftaya çıkarılmasının ardından, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ikinci bir karar alarak ‘’İkinci doz için randevu almış kişiler, randevu gününde aşı olabilecekleri gibi, randevularını yeni karar doğrultusunda güncelleyebileceklerdir.‘’ açıklaması üzerine İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı sorunun ortadan kalkmadığını ifade ederek,‘’ İkinci doz aşı olacaklar için yeni kararın açıklanması sorunu ortadan kaldırmıyor.Henüz aşı olmayan kişiler için aşı aralığı elimizde aşı olmadığından genişletildi.’’ açıklamasında bulundu.

Başkan Lütfi Çamlı; ‘’Maalesef ülkemizde en başından beri aşılama süreci şeffaf yürütülmedi. Kamuoyu bilgilendirilmedi ve yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmadı. Şubat ayı sonuna 50 milyon doz Sinovac aşısı gelecekti. Sonra bu Nisan ayına sarktı. Günde 1 milyon doz aşı yapılacaktı. Mayıs ayına kadar toplumun büyük çoğunluğu aşılanacak toplumsal bağışıklık elde edilecekti. Bunların hiçbirinin gerçekleşmediğini görüyoruz. Şimdilerde son söyledikleri Haziran ayına kadar 40 yaş üstünün tamamının aşılanması bile mümkün gözükmüyor. Son gelinen noktada Sinovac aşısının gelmediğini sözleşmenin yerine getirilmediği söyleniyor. Bu ay içinde ülkemize bir aşı girişi olabilecek mi? Bilinmiyor. Başlangıçta denenmemiş teknoloji diyerek olumsuz ifadeler kullandıkları Biontech aşısının bile Haziran’dan önce yeni doz gelebilmesinin mümkün olmadığı söyleniyor. Aşılamanın kesintiye uğrayabileceği bu ciddi bir sıkıntı yaşanacağını öngörebiliyoruz. Zaten bir süredir aşı randevusu almakta sorun yaşanıyordu. Eldeki mevcut doz 2’nci aşılara yetebilir. Ama henüz aşı olmamış vatandaşlar için de aşılamanın nasıl planlandığı kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

 

TEMEL SORUN ELİMİZDE AŞI OLMAMASI

Bizdeki temel sorunun elimizde aşı olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Biontech aşısı için Sinovactan farklı olarak tek dozdan sonra bile koruyuculuk sağladığına dair bir açıklama yapıldı. Bazı ülkeler 1’nci dozu yapıp 6-12 hafta sonra 2’nci dozu yaptılar bunu mümkün oldukça yaptılar bunu mümkün olduğunca fazla kişiye hızla aşı yapabilmek adına yaptılar.Sinovac aşısının koruyuculuğu için 2 doz mutlaka yapılması Biontech aşısında ise tek dozun koruyuculuk olduğunu ileri sürenler var. Ancak genel olarak doz aralığının zorunlu hallerde bile 6 haftayı geçmemesi gerektiği belirtiliyor.

Açıklamalara baktığımızda ilan edilen aşılama programına uyulmadığını da görüyoruz. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü sonrası ikinci grup olarak mesleki risk nedeniyle aşı olması gereken meslek gruplarını örneğin öğretmenleri, market çalışanlarını vs bırakıp yaş gruplarını aşılamaya başladılar. Toplu taşım şoförleri, gişe memurları, gibi insanlarla iç içe olmak durumunda kalan meslek grupları yerine futbolcuları, turizm sektörü çalışanlarını önceliğe aldılar. Kısacası aşılama süreci de şeffaf ve bilimsel kurallara uygun sürdürülmüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın