TÜBİTAK Bilim Fuarında Bornova Yine Zirvede

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda, geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri TÜBİTAK bilim fuarları projelerinin değerlendirme süreci tamamlandı.

Bu yıl ilk kez uygulamaya geçirilen 30 farklı tematik alandan ülke genelinde 12.832 okulun başvuru yaptığı 4006 bilim fuarları, alanında uzman akademisyenler ve eğitimciler tarafından değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde 81 ilden 6.

511 okulun projesi destek almaya hak kazandı. Yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencimizin hazırlamış olduğu 124.401 alt proje, 31 Aralık 2020 tarihine kadar düzenlenecek bilim fuarlarında sergilenecek.


En Başarılı İlçe Bornova
Son 3 senedir 4006 Bilim Fuarlarında İzmir’in en başarılı ilçesi olan Bornova, İl genelinde 268 projenin kabul edildiği etkinlikte 40 proje ile İzmir’de ilçeler arasında yine ilk sırada yer aldı. Tüm ortaokul ve liseleri ile sürece dahil olan Bornova, 60 başvurudan 40’ını kabul ettirerek ciddi bir başarı elde etti. Başvurusu kabul edilen okullar, projeler ve fuar organizasyonu için TÜBİTAK’tan 7000 TL’ye kadar maddi destek alabilecekler.
Başvuru sürecini ve sonuçları değerlendiren Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir KADIOĞLU, “İlçe olarak 3 senedir Özel Büroda görevli ve bilim fuarları tecrübesi olan Öğretmen arkadaşların koordinesinde TÜBİTAK projelerine okullarımızı hazırlıyoruz. Okullarımızın özverili ve gönüllü çalışmaları da buna eklenince, TÜBİTAK ve AB projelerindeki başarılarımız her sene artarak devam ediyor. Bu vesileyle genç bilim insanlarımızı tebrik ediyor, hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyoruz. Bornova’nın İzmir’in parlayan yıldızı olmasına desteklerinden dolayı Bornova Kaymakamı Sayın Fatih GENEL’e teşekkür ediyorum. Bu projelerin planlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen, çalışmalarımızı başarıya taşıyan öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik
ediyorum. Bu başarı hepimizin.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın