ULUSLARARASI PALYATİF BAKIM-BAKIMVERENLERİN SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Türkiye’de Palyatif Bakım Hastalarına Bakım Verenlere Yönelik İlk Uluslararası Çalıştay Tepecik Hastanesi’nde Düzenlendi…
Ülkemizde Palyatif Bakım hizmetlerinde bakım verenlerin sağlığını koruma ve geliştirmeye yönelik rehber kitapçık hazırlanması amacıyla, kurumlararası işbirliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi koordinatörlüğünde“Uluslararası Palyatif  Bakım-BakımVerenlerin Sağlığı Çalıştayı”düzenlendi.
SBÜ  Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda Doç. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk Başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayın açılış konferansına,Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr.Birol Durukan, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Başhekimi Uzm. Dr. Enver Yalnız, Tepecik EAH BaşhekimYardımcısı Uzm. Dr. Dilek Orbatu, her iki hastaneden idareci ve çalışanlar, Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Manisa, Aksaray veAntalya’dan palyatif bakım alanında çalışmaları olanak ademisyen ve sağlık profesyonelleri, 10 farklı sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile uluslararası davetli konuşmacı olarak Londra St Christophers Hospis Eğitim ve Öğrenim Merkezi Direktörü Liz Bryan da katıldı.
Günlere Yaşam Katmak Felsefesiyle Binlerce Hastaya Hizmet Veriliyor…
Açılış konuşmasında Uzm. Dr. Dilek Orbatu “Bu Serviste Hayat Var sloganıyla  6 yıldır yaşama günler katmak mümkün olmadığında, günlere yaşam katmak felsefesiyle binlerce hastanın yaşama tutunmasını sağlarken hasta yakınlarının yaşam kalitesini artırmayayönelik çabaları ve etkinlikleri ile sadece ülkemiz değil, başarılarıyla yurt dışı bilim çevrelerince de haklı takdir gören Palyatif Bakım Merkezimizin ekibi tarafından düzenlenen bu çalıştay da emeği geçenlere teşekkür ediyorum.Türkiye’ye yönelik gerek evde, gerek se hastanede sunulacak palyatif bakım hizmetlerinde kaliteyi artırabilmek amacıyla bakım verenlerin sağlığını koruyup geliştirmeye yönelik yöntemler ve merkezler ile ilgili rehberler oluşturulmasına yönelik düzenlenen çalıştayın verimli geçmesini ve bu zorlu sürece direnen hasta yakınlarına en iyi hizmeti verebileceğimiz bir rehber kazandırmayı diliyoruz” dedi.
Uzm. Dr. Enver Yalnız da “Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bu çalıştayın düzenlenmesinde paydaş olmaktan ve çalıştaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Çalıştayın verimli geçmesini, sonuçlarınnı da hastalara bakan kişiler açışından bir ufuk açmasını diliyorum”dedi.
Yatak Sayılarını Artırmayı Planyıyoruz…
Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Birol Durukan ise Sağlık Bakanlğı olarak 2012 yılında başlayan palyatif servislerin oluşturulmasının ilk ayağı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşti. İzmir’de tescilli Palyatif bakım yatak sayısı 229’a ulaşmış durumda, yıl sonuna doğru da bu rakamın yeni açılacak birimlerle 300’e yaklaşmasını planlıyoruz. Bu tür Bilimsel etkinlikler geçtiğimiz 5 yılın bilgi birikimini bir birimize aktarma fırsatı veriyor. Hastanelerde daha çok hastalara yönelik hizmet verilirken, bakım verenlerin nasıl daha iyi hizmet vereceği pek dikkate alınmaz.  Bu durumun konuşulacağı çalıştayın verimli geçmesini diliyor, tüm emeği geçenlere ve katılımcılara da teşekkür ediyorum”diye konuştu.
Oluşturulacak Rehber Tüm Kurumlarla Paylaşılacak…
Açılış konferansında çalıştay Başkanı Doç. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk Uluslararası Palyatif Bakım, Bakım-Verenlerin Sağlığı Projesi sunumunda Avrupa Palyatif Bakım
Akademisi 2017-2019 Liderlik program deneyim ve çalışmalarını paylaşarak projenin gelişim süreci hakkında bilgi verdi.   Liz Bryan ise  St. Christopher’s Bir Öğrenme Merkezi Olarak Hospis sunumunda, Avrupa’daki ilk modern palyatif bakım merkezi olan birimlerinin 50 yıllık deneyimini katılımcılarla paylaştı.
Daha sonar çalıştay katılımcıları 3 farklı salondaki oturumlarda bakım verenin sağlığını geliştirmeye yönelik çalışmalarında “Bedensel Sağlık”, “Ruh Sağlığı”ve Sosyal Sağlık” alanlarında bilgi ve deneyimlerini paylaşarak rehber hazırlıklarını sürdürdüler.  Değerlendirme oturumunda ise,  her 3 grubun oturum başkanlarının gün boyunca yaptıkları grup çalışmalarını tüm katılımcılara sunması sonrasında önerilerin alınması ile çalıştay sona erdi. Çalıştay raporları bu öneriler doğrultusunda düzenlenerek bakım verenlere yönelik hazırlanacak rehberin katılımcı kurum ve kuruluşlarca paylaşılması planlandı.
​ 

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın