DİYETİSYENLER TÜM KRONİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE YER ALIYOR

Diyetisyenlik; büyüme, gelişme ve yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plan ve programlarını düzenleyen meslek alanı.
 Sağlıklı bir şekilde yaşamak ve dengeli beslenmek günümüzün önemli ihtiyaçlarından birisi. Yanlış ve düzensiz beslenme başta obezite olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği İzmir İl Temsilcisi ve aynı zamanda Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkan Yardımcısı  Dr. Öğretim Üyesi Özge Küçükerdönmez, beslenme ve diyetisyenlik mesleği hakkında bilgiler verdi.
         Çalışma alanlarının hayli geniş olduğunu ve aslında toplum tarafından bilindiği kadar kısır olmadığını dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Küçükerdönmez, “Sadece obezite bizim alanımız gibi düşünülüyor. Halbuki tüm kronik hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde diyetisyenler görev alıyor. Toplu beslenme alanlarında da çalışıyoruz. Eğer bir yerde toplu yemek yeniyorsa orada diyetisyen olmalıdır. Bu alanlarda menülerin hazırlanışı, gramajlar ve porsiyonların ayarlanması, kalori hesaplarını diyetisyenler yapıyor. Diğer bir kanadımız gıda sanayisi. ” diye konuştu. Besinlerin işlenmesi, üretilmesi gibi aşamalarda da diyetislerin faaliyet gösterdiklerini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Küçükerdönmez, “Eğitim kurumları, sağlık kulüpleri, fabrikalar ve medya kuruluşları gibi birçok farklı sektörde de çalışan diyetisyen arkadaşlarımız var” dedi.
“Zayıflık sağlık göstergesi değildir”
Hastaların öncelikle nasıl beslendiğinin analizinin yapılmasının gerektiğini söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Küçükerdönmez, “Hastaların besin kayıtlarını alarak nerede hata yaptıklarını saptıyoruz. Mesela süt tüketmeyi sevmeyen birine sütün yerine geçecek besinler öneriyoruz. Bunu yaparken de besinlerin bileşenlerini bilerek yapıyoruz” dedi.
Hipokrat’ın  ‘Diyetle tedavi edebileceğiniz hallerde ilaçları tavsiye etmeyin’ sözünü hatırlatan Dr. Öğretim Üyesi Küçükerdönmez, “Hedefimiz sağlıklı yaşam tarzı oluşturmak. Bilinenin aksine, zayıf olmak, sağlıklı olmak demek değildir. İdeal vücut ağırlığını korumak ve sürdürebilmek en önemlisi” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın