İşsiz kaldıklarında, meslek örgütünü yanında bulmak İzmirli gazetecilerin de hakkı

gg
gg

ÖzgürİGC Grubu’nun açıklaması şöyle: 

TÜİK 2018 işgücü istatistikleri, işsizlikte en yüksek ikinci oranın basın sektöründe olduğunu gösteriyor.

Resmi verilere göre her 4 gazeteciden 1’i işsiz.

İGC bünyesinde “CV Bankası” hizmeti vermeyi hedefliyoruz.

Üyelerin özgeçmiş, mesleki yeterlilik ve deneyimini içeren verilerin saklandığı “CV Masası”, gazeteci ve kurumları buluşturacak.

Cemiyet görevlisi, işsiz kalan gazeteciyle iletişime geçerek başvurusunu alacak, talebini dinleyecek. İşini kaybeden ya da değiştirmek isteyen meslektaşlarımız bu birime başvurabilecek.

İş arayan gazeteciler gazete, dergi, TV, internet gazeteciliği, ajanslar, işletmelerin basın danışmanlığı, belediyelerin basın birimlerine yönlendirilebilecek. Meslektaşlarımıza kamu kurumlarının ilanları ya da sınavları ile ilgili bilgiler de verilecek.

İzmir’deki basın kuruluşlarının daha fazla gazeteci istihdam edebilmesinin yolları aranacak. Ayrıca kamu ve özel kuruluşlarının basın danışmanlıklarında da daha fazla istihdam sağlanması için çalışma başlatılacak.

Öte yandan. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nin işsiz kalan gazetecilerin “kendilerine uygun iş bulana kadar” belirli bir süre istihdam ettirilecek bir yapıya dönüşmesi sağlanacak.

İzmir’de ihtiyacı olan gazeteciler bir ya da birkaç kez değil kalıcı desteği esas alan anlayışla hareket edilecek.

Ayrıca yine AB hibe programı kapsamında gazetecilere bağımsız olarak projelerini hayata geçirebilmeleri için “İnternet Sitesi için Teknik Destek Aracı” başlığı altında internet mecrasındaki projelere mali katkı verilmesi sağlamanın yolları araştırılacak.

ÖzgürİGC Grubu’nun Uluslararası Basın Merkezi projesi de işsiz gazetecilere bağımsız olarak projelerini hayata geçirebildikleri bir ortam sağlayacak.  Gazetecilere internet bağlantısına sahip bilgisayarlarla donatılmış çalışma alanı, konferans/eğitim salonu ve canlı yayınlar veya video kayıtları için kullanabilecekleri stüdyo gibi imkanlar sunulacak. Maddi zorluk çeken ama kendi projelerini hayata geçirerek mesleğine devam etmek isteyen gazeteciler bu ortamda vakit kaybetmeden işine başlayabilecek.

Gazeteciler en zor dönemleri olan işsizlik sürecinde meslek örgütlerini bütün gücü ve desteği ile yanında bulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın