Kimler Covid-19 aşı statüsü alabilir?

Yurtdışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, koronavirüse (COVID-19) karşı aşı olduğunuza dair kanıt alabilirsiniz. Bu sizin COVID-19 aşı durumunuzdur ve aşı olduğunuz zaman size verilen kartın dışında seyahat etmek için almanız gereken bir kanıttır.

KKTC gibi bazı ülkeler aşı kanıtı dışında ayrıca negatif bir COVID-19 test sonucu isteyebilir. KKTC’de yeni tip koronavirüs aşısının iki dozunu yaptırmış ve çift PCR testi bulunan kişilerin karantina olmaksızın ülkeye girişleri 4 Haziran itibarıyla başladı. KKTC Başbakanı Ersan Saner, ikinci doz aşısını yaptıranların KKTC’ye gelişlerinde son 72 saatte yapılmış negatif PCR test sonucu ve aşı belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini, bu kişilere havaalanında tekrar PCR testi yapacaklarını ve sonucun negatif olması halinde ülkeye karantinasız girebileceklerini kaydetmişti. Dolayısıyla, seyahatiniz için rezervasyon yapmadan önce her zaman ziyaret ettiğiniz ülkenin giriş koşullarını kontrol edin. GOV.UK’de adım adım seyahat tavsiyesi var.

KİMLER COVID-19 AŞI STATÜSÜ ALABİLİR?

Aşağıdakilerin tümü geçerliyse COVID-19 aşı durumunuzu alabilirsiniz:

İki doz COVID-19 koronavirüs aşısı olduysanız
İngiltere’de bir pratisyen hekim cerrahisinde, aşı merkezinde veya hastanede aşı olduysanız
16 yaşında veya daha büyükseniz

COVID-19 AŞI STATÜSÜNÜZ NASIL ALABİLİRSİNİZ?

COVID-19 aşı durumunuzu nasıl alacağınızı seçebilirsiniz.

NHS UYGULAMASINDA

NHS Uygulamasını kullanarak COVID-19 aşı durumunuzu görebilirsiniz ve indirebilirsiniz. NHS Uygulamasını kullanmak için bir NHS girişi oluşturmanız gerekir. NHS oturum açma kayıtları, çok sayıda istek olduğunda normalden daha uzun sürebilir. Seyahat tarihinizden en az 2 hafta önce kayıt olmanız gerekmektedir. NHS Uygulamasını kullanmak için İngiltere’de bir GP’ye kayıtlı olmanız gerekir. Ayrıca NHS uygulaması, NHS COVID-19 uygulaması ile aynı değil.

119’U ARAYARAK MEKTUP ALABİLİRSİNİZ

119’u arayabilir ve COVID-19 aşı durumunuzu içeren bir mektubun size gönderilmesini isteyebilirsiniz. Bu, ikinci aşınızı tamamladıktan en az 5 gün sonra olmalıdır. Mektup almak için NHS numaranızı bilmeniz gerekmez, ancak bunu yaparsanız mektup isteme süreci daha hızlı olabilir. NHS numaranızı çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Bu mektubu 7 iş günü içinde alabilirsiniz. Sadece seyahat tarihiniz önümüzdeki 4 hafta içindeyse bir mektup isteyin. Değilse, 119 daha sonra tekrar aramanızı isteyebilir. VERİLERİNİZİ KORUMA NHS Uygulaması veya doğrudan NHS web sitesi aracılığıyla COVID-19 aşı durumunuza eriştiğinizde, NHS oturum açma bilgilerini kullanacaksınız. NHS oturum açma, sizi korumak ve dolandırıcılık riskini en aza indirmek için gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir. Aşı durumunuz, yalnızca aşı kaydınızı gösterir ve diğer kişisel sağlık kayıtlarınızı göstermez.

 

Kaynak: londragazete.com

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın