Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Kampanyasına Destek İzmir’den Geldi

Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin (TOFD) “Mutluluğa çevir kapak olsun” kampanyasına “plastik kapak toplama yarışması”yla katıldı.

Susuzlu Grup işbirliğiyle 07 – 21 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen kampanyaya Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) de destek verdi. Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları okullarında en fazla kapağı toplayan sınıflar törenle ödüllendirildi. Çevreci çocuk kitapları yazarı Oğuz Selim Yazıcı, yarışma sonunda düzenlenen imza gününde öğrencilerle buluştu, kitaplarını imzaladı.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Kampanyasına Destek İzmir’den Geldi

Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Konferans Salonu’nda düzenlenen törende en çok kapak toplayan öğrenci ve sınıflara ödüllerini İlkokul Müdürü Raşit Kozakçı, Ortaokul Müdürü Hakan Solmaz, Susuzlu Grup Genel Müdürü Serkan Sığınmış ile TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler adına ETİK Sekreteri Leman Erçam verdi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin kampanyasına destek vermek üzere düzenlenen plastik kapak topama yarışmasına katılan ve kampanya sayesinde bir engelliye tekerlekli sandalye kazandıran tüm öğrencilere sertifikaları verildi.

Türkiye Omurilik Derneği’nin Kampanyası nasıl işliyor?

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin “Mutluluğa çevir kapak olsun” kampanyası kapsamında başvuran engelli vatandaşların tekerlekli sandalyelerin yanı sıra bası yara minderleri ihtiyacı da karşılanıyor. Her gün Türkiye çapında belki de tonlarcası çöpe atılıp kaybolup giden plastik kapakların geri dönüştürülmesini öngören kampanyaya katılmak isteyenlerin kapakları TOFD logosu bulunan kutulara bırakması gerekiyor.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne ulaşan kapaklar önce tartılıyor, ardından gönderen kişinin iletişim bilgileriyle kayıt altına alınıyor. Daha sonra içindeki yabancı maddelerden ayrıştırılan kapaklar, anlaşmalı geri dönüşüm firmasına tekrar tartılarak ve faturalandırılarak teslim ediliyor. Elde edilen ve kampanya hesabında toplanan gelirle akülü ve manuel sandalye satın alımları gerçekleştiriliyor. Tekerlekli sandalyeler, TOFD tarafından belirlenen kriterler ve evraklarla başvuran ihtiyaç sahiplerine teslim ediliyor.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yetkilileri, tüm vatandaşları 2011 yılından buyana yürütülen plastik kapak kampanyasına katılmaya çağırarak şöyle sesleniyor:

“Kampanya kapsamında Türkiye’nin 81 ilindeki ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara medikal malzeme dağıtılıyor. Kampanyaya katılarak ortopedik engelli bireyin tek başına hareket etmesini, özgürce gezmesini, alışveriş yapabilmesini ve yaşadığı dünyayı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. İçtiğiniz su şişesinin ya da damacananın, zeytinyağınızın, meşrubatınızın kapağını atmak yerine biriktirirseniz sizler de engelli vatandaşlarımızın hayatlarına özgürce devam etmelerine yardımcı olabilirsiniz.”

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın