Yanlışlıkla beş doz koronavirüs aşısı yapıldı

Almanya’da bir kişiye yanlışlıkla bir doz yerine, beş doz korona virüs aşısı yapıldı. Yetkililerin durumu fark etmesiyle hastaneye kaldırılan kişinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin’deki aşılama merkezinde yaşanan skandalı Schwerins Volkszeitung adlı gazetede duyurdu.

ŞİŞELERİ KARIŞTIRINCA BEŞ DOZU BİRDEN YAPTILAR

Aşının normalden beş doz fazla yapıldığının yetkililer tarafından fark edilmesi üzerine söz konusu kişi hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu, kontrol amaçlın hastanede tutulduğunu açıklarken Schwerin’deki aşılama kampanyası yöneticisi gazeteye yaptığı açıklamada olayı “üzüntü verici” olarak nitelendirirken, hatanın, kullanmadan önce sulandırılarak seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığını söyledi.

BioNTech/Pfizer ortaklığında geliştirilen ve özel saklama koşullarında korunan aşının muhafaza edildiği şişelerde 5 dozluk aşı bulunuyor. Aşı yapılırken her bir doz aşı sulandırılarak aşı seyreltilmiş şekilde uygulanıyor.

 

Kaynak: londragazete.com

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın