Türkiye’nin ilk çocuk üniversitesi

COCUK02
COCUK02

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’ın öncülüğü ile 2020 yılında kurulan  teknoloji ünstitüsüne bağlı Türkiye’nin ilk çocuk üniversitesi İYTE Çocuk Üniversitesi Çocuk Üniversiteleri Ağı’na dahil oldu.

Bundan iki yıl önce 70 öğrenci, 5 farklı tema ve 18 sarmal ders ile eğitime ilk adımı atan İYTE Çocuk Üniversitesi, Üniversite Müdürü Prof. Dr. Gamze Tanoğlu, direktörler Utku Kara ve Keziban Güler’in girişimleri ile amacına ulaştı ve Avrupa Çocuk Üniversiteleri Ağı Uluslararası İrtibat Koordinatörü Cyril Dworsky’in açıklamasıyla Avrupa Çocuk Üniversiteleri ağına katıldı.

Üyelik süreci boyunca okul direktörleri Utku Kara ve Keziban Güler İYTE Çocuk Üniversitesi’nin çalışmalarını, hedeflerini ve gerçekleştirecekleri eğitim modelini detaylı bir şekilde anlattılar. Bu arada Çocuk Üniversitesi Müdürü Prof. Dr. Gamze Tanoğlu da Avrupa Çocuk Üniversiteleri Ağı tarafından düzenlenen çevrimiçi toplantıya katıldı.

“BİZE YENİ BİR HİKAYE LAZIM” DEDİLER

Edinilen bilgilere göre İYTE Çocuk Üniversitesi Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda, kuramdan uygulamaya, üretim odaklı eğitim felsefesi doğrultusunda eğitimler sunmayı amaçlıyor. Okulda eğitim almak üzere şimdiye kadar yaşları 8-14 arasında değişen 267 öğrenci başvurdu. 70 öğrenci okulda sürdürülen çalışmalara katıldı. Eğitimlerin başarılı öğretim elemanları ve uzmanlar tarafından verildiği üniversitede Geometrik Tasarım, Oyun Tasarımı, TINKERCAD 3D Tasarım, Moda Tasarımı, Yazılım Bilimine Giriş, ORFF Müzik Eğitimi, Gastronomi, Mandala, Düşümdeki Masalı Çiziyorum, Fotonik, Moleküler Biyoloji ve Malzeme Bilimi, Wellness, Beyin ve Hafıza ve Mindfulness, Düşünce Eğitimi, Problem Çözümüne Giriş ve Hayatımızdaki Ekonomi konularında eğitim veriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Yorum Yazın